Bronisław Kroh - członek założyciel rotary club łódź
Bronisław Kroh

Bronisław Kroh urodził się w 1882 r. w Warszawie. Jego dziadkami byli Joachim Kroh, mistrz kotlarski żyjący w Warszawie na przełomie XVIII i XIX w. i jego żona Wanda Waliszewska, a rodzicami Antoni Kroh, także mistrz kotlarski i Henryka Roth. Rodzina Kroh przybyła do Polski najprawdopodobniej z Chocieboża na Łużycach, skąd pochodził Jan Kro (pisownia oryginalna), który był rektorem Akademii Krakowskiej w semestrze zimowym 1419/1420 r. Inne źródła podają miejsce pochodzenia Węgry, Niemcy lub Anglia. Bronisław Kroh miał trzech braci – Antoniego, Aleksandra i Władysława oraz 2 siostry – Zofię i Jadwigę.
Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym w Politechnice Warszawskiej w specjalności „energetyka”. W 1910 r. Bronisław Kroh ożenił się z Kazimierą Teleśnicką (1885-1978). Państwo Kroh mieli dwóch synów. Bronisława (1913-1945), który ukończył studia w SGH, żołnierza AK, rozstrzelonego przez NKWD na Zamku w Lublinie, ożenionego z Walentyną Kasprowicz (ur. 1916 r.), z którą miał syna Jędrusia (1942-1945). Drugim synem był Aleksander (1915-1999), który ukończył studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Poznaniu, jego żoną była Jadwiga Szczurkiewicz (ur. 1922 r.).
Bronisław Kroh po studiach rozpoczął pracę w Łodzi w Widzewskiej Manufakturze jako Główny Energetyk Zakładu. Od 1911 r. rozpoczął pracę jako dyrektor w Zakładach Scheiblera po opuszczeniu tego stanowiska przez swego brata Władysława, który został dyrektorem huty Krematorskaja we Wschodniej Ukrainie. Pracując w Zakładach Scheiblera Bronisław był równocześnie jednym z dowódców Zakładowej Straży Pożarnej.
W 1933 r. Bronisław Kroh był założycielem Rotary Club w Łodzi.
W czasie okupacji pracując nadal w zakładach Scheiblera odmówił przyjęcia volkslisty i z tego powodu został aresztowany i uwięziony w obozie w Radogoszczu, z którego cudem ocalał. Po wojnie pracował w Biurze Projektów Przemysłu Włókienniczego jako konsultant do spraw energetycznych. Państwo Kroh mieszkali przy ul. Fabrycznej 19a w Łodzi.
Bronisław Kroh zmarł 12 lutego 1959 r. i spoczywa na Cmentarzu Katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Żona Kazimiera zmarła 8 czerwca 1978 r. i spoczywa razem z mężem.
Bronisław Kroh - Członek Założyciel Rotary Club Łódź
Drzewo Genealogiczne